Gostek |
Wysłany: Pon 10:35, 25 Wrz 2006 Temat postu: Narkotyki... |
|
Cytat: |
100 zł zginęło z portmonetki pani Kowalskiej. Czy mogła to być jej ukochana 14-letnia córka? ... Tylko ona była w tym czasie w domu. Na co mogła potrzebować tych pieniędzy? Pani Kowalska zamierza się dowiedzieć.
Rodzice rzadko są ekspertami od narkotyków. Prawie 3/4 klientów centrum doradztwa narkotykowego zaczęło brać narkotyki w wieku młodzieńczym. Wielu rodziców może mieć w domu osobę uzależnioną od narkotyków. W zasadzie nawet sami mogą finansuje swoim dzieciom uzależnienie.
Dlaczego nastolatki biorą narkotyki
Narkotyki powodują, że czujesz się jak na szczycie świata. Dorosły. W tłumie innych. Fajny. Na haju. Wyjątkowy. Niedoceniony. Pewny siebie. Buntownikiem. W skrócie mówiąc, narkotyki dają różne odczucia różnym osobom. Ale z perspektywy nastolatka, narkotyki posiadają więcej zalet niż wad. Inaczej dzieciaki nie brałyby narkotyków.
"W odróżnieniu od innych osób, większość dzieciaków nie zaczyna brać narkotyków by być na haju, ale dlatego że są motywowane przez wiele czynników psychologicznych a nie fizycznych. Chcą się bawić, mieć przyjaciół i posiadać status ryzykanta. Niebezpieczeństwo jest częścią uroku narkotyków.
Kilka z wielu powodów, dla których młodzi sięgają po narkotyki:
Ucieczka od stresu
Ucieczka i zapomnienie o problemach
Bycie rebeliantem i ryzykantem
Ucieczka od nudy/chęć zabawienia się
Ucieczka od trudnych decyzji
Poczucie bycia kimś wyjątkowym
Bycie częścią określonej grupy ludzi
Uzależnienie
Ciekawość
Program rehabilitacji, który nie bierze pod uwagę tych powodów pod uwagę nie zda egzaminu. Najbardziej niepokojące jest to, iż trendy narkotykowe w Polsce zmieniają się na gorsze:
więcej niż kiedyś nastolatków zaczyna brać narkotyki
spada granica wieku, w którym młodzi zaczynają brać
rodzaje narkotyków używane przez młodzież są coraz bardziej uzależniające
Dlaczego nastolatki znajdują się w największej grupie ryzyka?
Okres młodzieńczy jest pełen wielkich zmian, od agonii zmieszanej z ekstazą, poczucia niezręczności i niepewności do poczucia wspaniałości. Dorastanie jest delikatnym i intensywnym przystankiem pomiędzy okresem dziecięcym a dorosłością, w którym nowa tożsamość musi zostać odnaleziona. Należy podjąć ważne decyzje i stać się odpowiedzialnym.
"Jest to również czas, gdy przyjaciele zaczynają zastępować rodzinę, jako socjologiczny mechanizm wsparcia by młodzi osiągnęli swą indywidualność” mówi Jardine. „ Dla wielu nastolatków akceptacja przez grupę jest bardzo ważna – a jeśli zażywanie narkotyków da im tą akceptację, to zaczynają je brać. Straszne historie o uzależnionych osobach umierających w rynsztokach mają mały wpływ na młodzież i ich zwyczaje narkotykowe. Można powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie.”
Dlaczego techniki zastraszania nie działają na nastolatków
Informacje udzielane są zwykle takie, że narkotyki zabijają, pomimo że czasem tak jest, większość młodocianych zna wiele przypadków okazjonalnych narkomanów, na których życie nie ma to żadnego poważnego wpływu. To powoduje, że odrzucają całkowicie owe ostrzeżenia.
Niestety są też niezaprzeczalne konsekwencje brania narkotyków, takie jak spadek wydajności lub problemy finansowe, a także zahamowanie rozwoju emocjonalnego. Trzeba o tym mówić, jeśli chce się mieć jakiś wpływ i zniechęcić do zażywania narkotyków.
Czy rodzice są tylko bezradnymi obserwatorami, gdy zachowania narkotykowe ich dzieci są niepokojące?
Osiem rad dla rodziców
Słuchaj co mówi i czuje twoje dziecko.
Przeszkol siebie i swoje dziecko na temat pozytywnych i negatywnych efektów, a także ryzyka wiążącego się z braniem substancji wpływających na zmiany nastroju. Pozwól by dziecko kształciło ciebie.
Podejmij stanowisko przeciwko alkoholowi i innym używkom. Ustal jasne zasady zachowania i konsekwencje ich nieprzestrzegania-egzekwuj je. (Unikaj pustych sformułowań i konsekwencji, które są opóźnione w czasie)
Bądź przygotowany na utratę uczucia swojego dziecka na jakiś czas i nie czuj się winnym ich błędnych decyzji. To nie czyni z ciebie złego rodzica.
Omawiaj tematy alkoholu i narkotyków w atmosferze troski i zainteresowania. (Nie moralizuj ani nie zawstydzaj dziecka, niech wyjaśni swoje poglądy, podziel się też swoimi racjami i obawami) Czyń tak jak mówisz, stań się pozytywnym modelem (odprężaj się i baw bez alkoholu) Nauczaj poprzez wykazywanie zainteresowania życiem swojego dziecka i zachęcaj je do zdrowych i przyjemnych zainteresowań, pozbawionych alkoholu i narkotyków. Poznaj zainteresowania swojego dziecka, jego przyjaciół i nauczycieli.
Wezwij wsparcie. Musisz wiedzieć gdzie udać się po pomoc, nie bój się o nią poprosić. Z pewnością znajdziesz inne osoby w podobnej sytuacji.
Skontaktuj się z rodzicami, którzy maja podobne obawy.
|
Źródło: http://www.zdrowie.com.pl/ZDROWIE/Na%B3ogi/_20050503521/ |
|